ירידה במשקל לאחר לידה | Rootschallenge

ירידה במשקל לאחר הלידה-

כיצד לעשות את זה נכון?

שני אבוטבול, דיאטנית קלינית

אחרי הלידה, כמעט בכל אישה מתעורר הצורך לחזור לגזרה שקדמה להיריון, במיוחד אם במהלך ההיריון הייתה עלייה עודפת במשקל.
רצוי שתדעי כי כניסה לדיאטה חריפה מיד לאחר הלידה לא מומלצת כלל וכלל, במיוחד אם את מניקה את תינוקך.

ראשית, מיד לאחר הלידה יש ירידה של 6 ק"ג בערך ובמשך 10 הימים שלאחר הלידה יש השלה של הנוזלים שהצטברו במהלך ההיריון. כך שיש תהליך טבעי של ירידה במשקל שמתרחש.
תקופה זו בה הגוף חוזר אט אט למצב הלא הריוני שלו, בו האיברים שלך פועלים עבור אדם אחד ולא שניים 😊 נמשכת כ-6 שבועות לאחר הלידה ונקראת "משכב לידה" או "פוסטפארטום". תקופה זו מתאפיינת גם בשיקום המאגרים (ברזל אשר מומלץ להמשיך את תיסופו בתקופה זו, סידן וכו'), ביסוס ייצור החלב לנשים המניקות וארגון סדר היום.
לאחר 6 שבועות אלו ניתן להתחיל בדיאטה.


טיפ חשוב לבריאות: לנשים מניקות שאינן בעודף משקל, רצוי לא לרדת יותר מ 0.5-1 ק"ג בחודש, ולנשים בעודף משקל לא יותר מ 1-2 ק"ג בחודש. בכל מקרה לא מומלץ לרדת יותר מ-2 ק"ג בחודש.

תהליך הירידה במשקל לאחר הלידה שונה מבכל תקופת חיים אחרת. אז הינה כמה טיפים לתזונה נבונה בתקופה הזו:

1. לאכול ולדאוג לעצמך!

 בשבועות הראשונים שלאחר הלידה את מסתגלת למצב החדש והמרגש, אך מצד שני הצרכים שלך נדחקים לפינה ולכן חשוב להיעזר בסביבה שלך, או לתכנן ולהיערך מראש. בכדי לרזות צריך לאכול ובאופן מסודר, ולכן כדאי להכין (או לבקש שיכינו לך) ירקות חתוכים, פירות, תבשילים של פחמימות וקטניות, פשטידות, קציצות וכו'. הכנת כמויות גדולות והקפאה שלהם יכולה לחסוך לך הרבה זמן במהלך השבוע.
אם את לא יודעת מה הכמות והשילוב המותאם ביותר עבורך רצוי להתייעץ עם דיאטן/ית קלינית.

 

2. אכילה לילית אינה מומלצת

 כשאת קמה להניק או לתת פורמולה לתינוקך, לפעמים עולה צורך לאכול כדי להישאר ערים. עם זאת, מחקרים מצאו כי אכילה לילית משבשת את השעון הביולוגי ויכולה לגרום לעלייה במשקל ולכן חשוב לשמור על הפרדה: אוכלים ביום ולא בלילה. אז שתי מים כדי להתעורר ודחי את האכילה לבוקר.

3. הנקה היא לא דיאטה לירידה במשקל

 נכון שהנקה שורפת קלוריות אך ישנם גורמים נוספים בגופך שאחראים לירידה במשקל, כמו רמת הפעילות הגופנית שלך. חשוב לאכול בכמות מספקת כשאת מניקה (בהנקה צריך להוסיף 500 קלוריות יומיות לתפריט הרגיל), אז איך בכל זאת יורדים? אכילה בריאה וקידום פעילות גופנית.
חשוב לאכול בריא בכל עת ולא רק בתקופת ההנקה. אין שום מזון שיש לצרוך דווקא בתקופה זו כמו שאין מזון שכל האימהות המיניקות צריכות להימנע ממנו (חוץ ממקרים מיוחדים). רוב האימהות יכולות לצרוך את כל המזונות בצריכה מתונה ללא כל השפעה על התינוק. ההנקה אמורה להפוך את החיים לקלים יותר ולא לסבך אותם בחוקי תזונה מיותרים.

4. פעילות גופנית

ניתן לחזור לפעילות גופנית לאחר תקופת "משכב הלידה".
מומלץ להניק לפני הפעילות הגופנית כדי שלא יווצר גודש בזמן הפעילות. ישנם מחקרים המדברים על שינוי טעם החלב בזמן פעילות גופנית מומלצת. חשוב לבדוק אם התינוק מקבל את שינוי הטעם ובכל מקרה ההשפעה על שינוי הטעם לאחר הפעילות המאומצת תקפה רק לשעה. לכן תכננו בהתאם 😊
אם אין לך סידור לתינוק ועדיין בוער בך לקיים פעילות גופנית, היום קיימים חוגים המשלבים את התינוק יחד בפעילות ובכל מקרה את יכולה לצאת להליכה עם העגלה ולהשוויץ 😊