למה דיאטות לא עובדות | Rootschallenge

למה דיאטות לא עובדות?

שני אבוטבול, דיאטנית קלינית

תעשיית הדיאטות מוכרת לכם את אידיאל הרזון הנכסף... ומבטיחה תוצאות מהירות.

מדובר בשילוב מסוכן ולעיתים אף יכול להוביל לתוצאות הפוכות ממה שציפיתם.

היום ידוע כי 95% מהדיאטות לא עובדות, אנשים אחרי הדיאטה מכפילים או משלשים את משקלם.
ולמה זה קורה אתם שואלים?

הדיאטות הטרנדיות האחרונות כגון, דיאטת מיצים, דיאטת 17 הימים, דיאטת פליאו, 80:20, דיאטת צומות וכו', מחזיקות בדרך כלל לטווח קצר, בנויות על טווח מזונות מצומצם, עם הרבה חוקים ולפעמיים הגבלה קלורית לא מותאמת לאדם המבצע את הדיאטה. כל אלו מקשים על ביצוע הדיאטה לאורך זמן ורוב האנשים נשברים וחוזרים לאכילה לא מאורגנת ומוגזמת.
בגוף האדם קיימת מערכת בקרה המווסתת את צריכת המזון והוצאת האנרגיה. מערכת זו מפקחת על כמות האנרגיה הנצרכת ועל הרכבה.

 

לפי תיאורית "נקודת שווי משקל  "לכל אדם יש משקל גוף האופייני לו, הנקבע על ידי הגנטיקה שלו, ברגע שנקודת שיווי המשקל מופרת, המוח יאותת לגוף באזור בקרת צריכת המזון במוח להפעיל יותר את התיאבון ויוריד את קצב חילוף החומרים בגוף. וכך דיאטה קיצונית תהיה קשה ביותר עבור האדם.

מחקרים רבים מהשנים האחרונות מצביעים על החסרונות של הדיאטות:
 

  1. מעגל "הנחום תקום"- עלייה וירידה במשקל במשך שנים, דבר שיוצר האטה בקצב חילוף החומרים. וככל שמשמרים את המעגל הזה לאורך שנים כך הסיכון לחלות במחלות לב, יתר לחץ דם וסוכרת גבוה יותר.

  2. עלייה בסיכון לאוסטאופורוזיס (ירידה במסת העצם) - כתוצאה מחסר במרכיבים תזונתיים חשובים כגון סידן וויטמין .D

  3. עלייה בסטרס כרוני ורמות קורטיזול (הורמון הסטרס) - לא כיף!

  4. עלייה בחרדה מהמשקל - מתבטא לפעמים בשקילה יום יומית, ויסות האכילה לפי המשקל, כלומר אם עליתי אז אוכל פחות ואם ירדתי במשקל אז אפשר לאכול יותר וכל זה במקום הקשבה לתחושות שובע ורעב פיזיולוגיות.

  5. התפתחות הפרעות אכילה - החוקים הנוקשים בדיאטה יוצרים חסך עלולים להוביל לבולמוסי אכילה או זלילה או מנגד צמצום קיצוני של האוכל וכתוצאה מכך להתפתחות הפרעות אכילה.

 

כך בעצם נוצר מצב בו האדם נמצא ברעב תמידי ובחוסר סיפוק ומחשבותיו כל היום סביב אוכל..חשוב להבין שככל שהמלחמה במשקל תהיה

גדולה יותר כך הסיכוי להשלכות שמניתי מעלה יהיו גבוהות יותר.

אז מה כן אתם שואלים?

  1. ראשית בלי לחץ, תהליך של ירידה במשקל לוקח זמן אם באמת רוצים לעשות אותו פעם אחת וזהו.

  2. התייחסות למשקל כאל מדד אחד מתוך שאר המדדים בכל התהליך ולא המדד המרכזי, כלומר אם לא ירדנו במשקל בשבוע אחד, לא צריך לאבד את הצפון 😊

  3. עבודה על קשיבות לשובע ורעב הפיזיולוגי שלכם, אם אתם יוצאים עייפים מאוד מהארוחה או צריכים לפתוח כפתור במכנס כנראה שאכלתם לא בהתאם לשובע הפיזיולוגי שלכם.

  4. ברור שאנחנו מידי פעם אוכלים גם לא מתוך רעב פיזיולוגי, אם זה קינוח בסוף הארוחה או נשנוש במהלך היום. חשוב לתת לכך מענה! אך כדאי לבחור בכמות מאוזנת.

  5. שילוב פעילות גופנית יכולה לעלות את מצב הרוח ולהשאיר אתכם בתהליך בניית טווח האכילה שלכם, טווח בו אתם אוכלים לפעמים יותר ולפעמים פחות (לא בקיצוניות), חשוב שתאפשרו לעצמכם לאכול הכל! אך תנו חשיבות לתדירות ולכמויות.

השתדלו לשים לב ולהימנע מאכילה שלא מתוך רעב פיזיולוגי, כגון אכילה מתוך לחץ, שעמום, אי שקט, הרגל (למשל חייב לסיים את כל הצלחת) ועוד. דאגו לצרוך מזונות מקדמי בריאות ושפרו את התפריט היומי, על ידי שילוב ירקות, פירות, קטניות, אגוזים וכו'.

הוסיפו פעילות גופנית בכל יום - בלי ללכת לחדר הכושר! פעילות גופנית יכולה להיעשות "על הדרך", למשל: עלייה במדרגות עם סלי הקניות, או בחירה בדרך הארוכה יותר להגיע לעבודה או חנייה בחניון במקום רחוק יותר.
שינוי אורח החיים ימנע מכם להיכנס למעגל הדיאטות שמוביל לעליות וירידות תכופות במשקל, ובטווח הארוך יסייע לשמור על משקל יציב אשר לכשעצמו נחשב גורם המקדם בריאות.

 

לסיכום, הדרך הנכונה לאיזון ושמירה על משקל יציב לאורך החיים היא לא דיאטה זמנית כזאת או אחרת, אלא שינוי אורחות החיים הכולל סיגול הרגלי אכילה נכונים והגברה של הפעילות הגופנית.